Watch Locally, Think Globally

PAST FESTIVAL MOVIES

LA PARABOLICA

WATCH 1000K
DETAIL

Credit

The 5th Festival

CONCAN GRAND PRIX

Ata (26min)

Director

Cagla Zencirci & Guillaume Giovanetti
(France)

TAMASHII AWARD

Chain Gestures (Gestos em Cadeia) (11min)

Director

Carla Mota
(Portugal)

TAMASHII AWARD

On Earth as It Is in Heaven (21min)

Director

Hervé Demers
(Canada)

AUDIENCE AWARD

Walk with her (16min)

Director

Yoshiki Uematsu
(Japan)

AUDIENCE AWARD

EL VESTIDO (17min)

Director

Evelyne Pegot-Ogier
(Peru)

AUDIENCE AWARD

Ata (26min)

Director

Cagla Zencirci & Guillaume Giovanetti
(France)

AUDIENCE AWARD

Ersatz (13min)

Director

Alexander Adler
(Israel)

Dear Beloved... (5min)

Director

Terence Chu
(United States)

The Smiling Dog (8min)

Director

Shohreh Jandaghian
(Germany)

Swimming Moon (4min)

Director

Nahomi Maki
(United States)

The Sweaty Backs on a Cracking Land (15min)

Director

Mohammad Toha
(Indonesia)

The Life Size Zoetrope (6min)

Director

Mark Simon Hewis
(United Kingdom)

WOFL 2106 (3min)

Director

David OReilly
(United Kingdom)

Central Dogma (8min)

Director

Matsuoka Takeshi
(Japan)

Baano (10min)

Director

Rajeev Ahuja
(India)

Into the morning (12min)

Director

Nicholas Mockridge
(Denmark)

BENDITO MACHINE I (5min)

Director

JOSSIE MALIS
(Spain)

Forever and Always (Evig og Altid) (6min)

Director

Bo Dalum
(Denmark)

Bronze Statues * Love (7min)

Director

Jiangwei
(China)

Kuchibeni (23min)

Director

Takuma Tanioka
(Japan)

Save the World (11min)

Director

David Casals-Roma
(United Kingdom)

Double Talk (5min)

Director

Julien Ezri
(Switzerland)

PLAY (22min)

Director

Tadao Shingaki
(Japan)

ALL TOO HUMAN (6min)

Director

ENRIQUE CONDE GOMEZ
(Spain)

Los Gigantes, Alcibiades y el Bosque (15min)

Director

Miguel De La Barra Gomez
(Peru)

The smallest cinema of the Universe (7min)

Director

Uta Arning
(Germany / Singapore)

DUCK&GOOSE (28min)

Director

Baek Seung Hoon
(China)

Tolerance (6min)

Director

Ivan Ramadan
(Bosnia and Herzegowina)

SOMETHING LIKE THAT (15min)

Director

ESMIR FILHO
(Brazil)

Stray Passenger (20min)

Director

Claire Walka
(Germany)

Crossroad (12min)

Director

Lionel Chok
(Singapore)

The Child Sorcerers of Kinshasa (24min)

Director

Emmanuel Reitz
(Congo)

FORTRESS VISITORS (13min)

Director

Petr Hatle
(Czech Republic)

THE OPPORTUNIST (12min)

Director

Dipk G. N. Nanglia
(India)

hard cold greenhouse (30min)

Director

Masato Ozawa
(Japan)

TO LIVE IS A MASTERPIECE (26min)

Director

Gabriela Yepes
(Peru)

FEAST (3min)

Director

Jihyun Ahn / Adel Kerpely
(United States)

Cold Noodles are Unpalatable (19min)

Director

Wang Lee
(China)

Everyone and no one (20min)

Director

Margarita Cobilich Rizo Patron
(Peru)

PIANO PIANO (13min)

Director

Laura Casaponsa
(Spain)

My Dear Enemy (19min)

Director

Manussa Vorasingha
(Thailand)

LITTLE SNAPS OF HORROR (2min)

Director

Graham Rathlin
(Germany / United Kingdom)

Akira's Hip Hop Shop (22min)

Director

Joe Doughrity
(United States)

Under construction (10min)

Director

Zhenchen Liu
(France / China)

Don't let it all unravel (2min)

Director

Sarah Cox
(United Kingdom)

MARWA (19min)

Director

IRAM P.BILAL
(United States)

WHEN I BECOME SILENT (18min)

Director

Hyoe Yamamoto
(Japan)

Terminus (8min)

Director

Trevor Cawood
(Canada)

The Highway M8 (20min)

Director

Nadejda Zaretskaya
(Russian Federation)

THE TRIP (17min)

Director

JAMES GAYO
(Uganda)

Bahar (16min)

Director

Farzaneh Farshad
(Iran (islamic republic of))

John and Karen (3min)

Director

Matthew Walker
(United Kingdom)

Death by Scrabble (5min)

Director

Katie Steed
(United Kingdom)

The Intruder (10min)

Director

Daniel Wirtberg
(Sweden)

Afrique! (11min)

Director

Hervé LAVAYSSIERE
(France)

EVE`S FRUIT OR QUITE FAST EVOLUTION (2min)

Director

Kaoru Ishida
(Czech Republic / Japan)

GOLDEN HAT (10min)

Director

Dovile Sarutyte
(Lithuania)

HERO, WINGS ARE NOT NECESSARY TO FLY (25min)

Director

Ángel Loza
(Spain)

FISH`n PILLS (20min)

Director

Tereza Tara
(Czech Republic)

SAFETY ZONE (13min)

Director

Lukas Kokes
(Czech Republic)

True Colours (11min)

Director

Barney Elliott
(United Kingdom)

Shawls and Moustaches (11min)

Director

Jan-Eje Ferling
(Sweden)

Red-Light District Graffiti (28min)

Director

Kasumi Hiraoka
(Japan)

Just Call Me Tobi B. (15min)

Director

Felix Stienz
(Germany)

Crazy Clay Wrestling (7min)

Director

Takena Nagao
(Japan)

The Tiny Fish (10min)

Director

Sergei Ryabov
(Russian Federation)

STRIKE2 (5min)

Director

ARTURO PRINS
(Spain)

Break Time (5min)

Director

Motomura Hideyuki
(Japan)

The step (25min)

Director

jojo
(China)

The Girl in Red Sarong (13min)

Director

Jeremy Sing
(Singapore)

Please Insert Coin (13min)

Director

Wang Cheng Yi
(Taiwan)

Mr. KIM's Burning Night (17min)

Director

GONG Boo-seong
(Korea, republic of)

Rebirthday (6min)

Director

Hayashi Kaori
(Japan)

HOLDING THE HAND OF THE RED QUEEN (20min)

Director

OMAR RABUNAL VARELA
(Spain)

HUMORESQUE (16min)

Director

Diana Deleanu
(Romania)

Sailors, Dogs (7min)

Director

Joana Toste
(Portugal)

I don't feel like dancing (7min)

Director

Evi Goldbrunner&Joachim Dollhopf
(Germany)

Keith Reynolds can't make it tonight (6min)

Director

Felix Massie
(United Kingdom)

LA PARABOLICA (12min)

Director

XAVI SALA
(Spain)