Watch Locally, Think Globally

Documentary

Bowl Digger

WATCH 1000K
DETAIL

Credit

Mechaniacs (13min)

Director

Kai Adam
(Spain / Germany)

LEFT BEHIND (13min)

Director

Andreas Grafenstein/Fabian Daub
(Germany / Poland)

The smallest cinema of the Universe (7min)

Director

Uta Arning
(Germany / Singapore)

A letter to Geldof (26min)

Director

Ceri Dingle
(United Kingdom / Ghana)

Innocence for Sale (26min)

Director

Chua Puay Hoe
(Singapore)

Dreams (5min)

Director

Lin Zhiyun
(China)

Life on Snow (10min)

Director

Miikka Friman
(Finland)

ASAMARA (9min)

Director

Jon Garano/Raul Lopez
(Spain)

A Snowy Day (10min)

Director

Hossein Jehani
(Australia-Iraq)

Egg, Chicken and where's Mr. Kelly? (13min)

Director

Tonny Trimarsanto
(Indonesia)

Jean Paul (8min)

Director

Francesco Uboldi
(Italy)

Radioakcja (Live Action Radio) (27min)

Director

Tomasz Jurkiewicz
(Poland)

La realidad (The reality) (10min)

Director

Andrés Lübbert
(Belgium)

Ersatz (13min)

Director

Alexander Adler
(Israel)

HERO, WINGS ARE NOT NECESSARY TO FLY (25min)

Director

Ángel Loza
(Spain)

Please Insert Coin (13min)

Director

Wang Cheng Yi
(Taiwan)

Central Dogma (8min)

Director

Matsuoka Takeshi
(Japan)

"ELLIOTT SHARP: DOING THE DON'T" (25min)

Director

Bert Shapiro
(United States)

REGARDS LIBRES/Free Views (11min)

Director

Romain Delange
(France)

Eight Minutes Of Love (9min)

Director

Alexander Adler/Alexander Gentelev
(Israel)

Revolving Door (17min)

Director

Alexandra and David Beesley
(Australia)

RENITA RENITA (16min)

Director

Tonny Trimarsanto
(Indonesia)

200000 phantoms (10min)

Director

Jean-Gabriel Periot
(France)

wa quan (Living with Shame) (25min)

Director

Huaqing Jin
(China)

TO LIVE IS A MASTERPIECE (26min)

Director

Gabriela Yepes
(Peru)

Chain Gestures (Gestos em Cadeia) (11min)

Director

Carla Mota
(Portugal)

Country Life (17min)

Director

Hossein Jehani
(Iraq)

The Sweaty Backs on a Cracking Land (15min)

Director

Mohammad Toha
(Indonesia)

In experiment… (10min)

Director

Elena Solodkova
(Russian Federation)

THE OKAPA CONNECTION (17min)

Director

Pip Starr
(Australia)

Man patik kas rita bus (I Like What's Gona Be Tomorrow) (15min)

Director

Renars Vimba
(Latvia / Germany)

the waiting room (10min)

Director

Mona Ruijs
(Australia)

FISH`n PILLS (20min)

Director

Tereza Tara
(Czech Republic)

Flockmaster Jano Cerven (24min)

Director

Ivan Krsiak/Lubomir Viluda
(Slovakia (Slovak Republic))

The Child Sorcerers of Kinshasa (24min)

Director

Emmanuel Reitz
(Congo)

Alena's Strawberry Farm (15min)

Director

Xiao Xiao Sun
(United Kingdom)

DJENNEBA (3min)

Director

Jose Manuel Herraiz
(Spain)

STRIP-TEASE (6min)

Director

Attila V.Nagy
(Hungary)

Many men and many women (29min)

Director

Tomas Weinreb
(Czech Republic)

A Shift in Perception (16min)

Director

Dan Monceaux
(Australia)

Under construction (10min)

Director

Zhenchen Liu
(France / China)

KAMADHENU (11min)

Director

N.Gopala Krishna
(India)

Matisyahu (12min)

Director

David E. Baugnon
(USA)

REFLECTION OF FANTASY (20min)

Director

Alexsander Gutman
(Russia)

Under (2min)

Director

Donal Foreman
(Ireland)

Karelian Cowgirls (11min)

Director

Minttu Mäntynen
(Finland / United Kingdom)

SAFETY ZONE (13min)

Director

Lukas Kokes
(Czech Republic)

Berac kamena (The Stone Picker) (19min)

Director

Branko Istvancic
(Croatia (local name: Hrvatska))

Buenos Aires, Montevideo, Buenos Aires (8min)

Director

Emiliano Penelas
(Argentina)

SNEAKERS (9min)

Director

Heikki Slaen
(Finland)

Elegy of Wood (12min)

Director

Vaclav Kadrnka
(Czech Republic)

Growing Up in Amman's Suburbia (8min)

Director

Hazim Bitar
(Palestine/Jordan)

HUMORESQUE (16min)

Director

Diana Deleanu
(Romania)