Watch Locally, Think Globally

Drama/Humanity/Love Romance

Me, My Swami and I

WATCH 1000K
DETAIL

Credit

Rabbit Stories (8min)

Director

Sean Conway
(UK)

SOMETHING LIKE THAT (15min)

Director

ESMIR FILHO
(Brazil)

Kuchibeni (23min)

Director

Takuma Tanioka
(Japan)

UNTITLED  (7min)

Director

Kan Lume & Loo Zihan
(Singapore)

How My Next Door Neighbour Discovored Life on Mars (10min)

Director

Austin Andrews
(Australia)

Eramos Pocos (16min)

Director

KOLDO ALMANDOZ
(Spain)

A Stay (10min)

Director

Catherine Buffat /Jean-Luc Greco
(France)

Double Talk (5min)

Director

Julien Ezri
(Switzerland)

Maika’s Weekend (15min)

Director

Marie Miyayama
(Germany)

Monday of Sorrow (12min)

Director

Nick Joseph T. Olanka
(Philippines)

Cooking for Richard (15min)

Director

Ido Fluk
(United States)

Rebirthday (6min)

Director

Hayashi Kaori
(Japan)

Save the World (11min)

Director

David Casals-Roma
(United Kingdom)

Bowl Digger (16min)

Director

kristy higby
(United States)

Perkele (18min)

Director

Arto Tuohimaa
(Finland)

Afrique! (11min)

Director

Hervé LAVAYSSIERE
(France)

Heavy Pockets (6min)

Director

Sarah Cox
(United Kingdom)

Crash (17min)

Director

Umut Aral
(Turkey)

Pearl (13min)

Director

Brigitte Yoshiko Pruchnow
(Germany)

Initiation (14min)

Director

Roman Filippov
(Russian Federation)

OUR WORLD (2min)

Director

Jose Juan Carrasco
(Spain)

Hinomaru Restaurant (20min)

Director

Kukai Morita
(Japan)

A Family Portrait (8min)

Director

Boo Junfeng
(Singapore)

Bhai-bhai (19min)

Director

Olivier Klein
(France, Metropolitan)

To Die To Sleep To Dream (20min)

Director

Miguel Del Arco
(Spain)

Wild Duck Season (19min)

Director

Julia Ruszkiewicz
(Poland)

sugar inc. (15min)

Director

Clara Chong
(Australia)

SQUADDIE (13min)

Director

Conor McDermottroe
(Northern Ireland (UK))

Little Red Jiving Hood (11min)

Director

Ben Hillman
(United States)

Gone Fishing (14min)

Director

Natalia Beliauskene
(Russian Federation)

ROBOTA (10min)

Director

Marc Beurteaux
(Canada)

EL VESTIDO (17min)

Director

Evelyne Pegot-Ogier
(Peru)

breakdown (4min)

Director

Noriaki Shinoyama
(Japan)

Fleeting Images (绡纵即逝的画面) (10min)

Director

Edmund Yeo
(Malaysia)

Oxford Park (15min)

Director

Ian Lewis
(United Kingdom)

Ice Floe (7min)

Director

Cedric louis and Claude Barras
(Switzerland)

Money (13min)

Director

Anastasia Zhouravleva
(Russian Federation)

Scratch (9min)

Director

Nadejda Zaretskaya
(Russian Federation)

Los Gigantes, Alcibiades y el Bosque (15min)

Director

Miguel De La Barra Gomez
(Peru)

the wild flowers (8min)

Director

Jeong Min Choi
(Korea, republic of)

Abraham (16min)

Director

Paul Ratner
(USA)

ACQUA / WATER (10min)

Director

Mauro Magazzino
(Italy)

TO LIVE IS A MASTERPIECE (26min)

Director

Gabriela Yepes
(Peru)

LA PARABOLICA (12min)

Director

XAVI SALA
(Spain)

The Spirit Child (8min)

Director

Elinor Geller
(United Kingdom)

Keppostelija (Bamboozled!!!) (3min)

Director

Simo Ruotsalainen
(Finland)

The Sweaty Backs on a Cracking Land (15min)

Director

Mohammad Toha
(Indonesia)

The Tradition (12min)

Director

Yoshihiro Aragaki
(Japan)

Sister (13min)

Director

Daniel Mulloy
(United Kingdom)

HERO, WINGS ARE NOT NECESSARY TO FLY (25min)

Director

Ángel Loza
(Spain)

Broken Wire (8min)

Director

Juan Carlos Mostaza
(Spain)

FEAST (3min)

Director

Jihyun Ahn / Adel Kerpely
(United States)

I don't feel like dancing (7min)

Director

Evi Goldbrunner&Joachim Dollhopf
(Germany)

Two Daisies (20min)

Director

Pabro Baka
(Argentina)

Revolving Door (17min)

Director

Alexandra and David Beesley
(Australia)

WOFL 2106 (3min)

Director

David OReilly
(United Kingdom)

Summer Clouds (15min)

Director

Axel Danielson
(Sweden)

Many men and many women (29min)

Director

Tomas Weinreb
(Czech Republic)

Small & Deep, Love Stories (6min)

Director

Hsin-Ping Pan
(Taiwan)

A letter to Geldof (26min)

Director

Ceri Dingle
(United Kingdom / Ghana)

A shedding in one Summer Day (9min)

Director

Masahide Honda
(Japan)

ASAMARA (9min)

Director

Jon Garano/Raul Lopez
(Spain)

The Child Sorcerers of Kinshasa (24min)

Director

Emmanuel Reitz
(Congo)

The Glove (5min)

Director

Henning Backhaus
(Austria/Germany)

The Clearing (10min)

Director

PEDRO TOUCEDA
(Spain)

April Fool's death (20min)

Director

Bemon Jimmy
(France)

BoNES (4min)

Director

Shinsaku Hidaka
(Japan)

The Telegraph Pole Mother (10min)

Director

Yusuke Sakamoto
(Japan)

Pappa (17min)

Director

Maarit Koskinen
(Finland)

Dangerous Animal (9min)

Director

Thomas Frick
(Germany)

Cheap Seats (14min)

Director

Phillip Donnekkin
(Australia)

Tame Like a Lamb (12min)

Director

Hanno Olderdissen
(Germany)

Maestro (5min)

Director

Geza M. Toth
(Hungary)

The Edge (16min)

Director

Konstantin Vihrev-Smirnov
(Russian Federation)

RENITA RENITA (16min)

Director

Tonny Trimarsanto
(Indonesia)

Karelian Cowgirls (11min)

Director

Minttu Mäntynen
(Finland / United Kingdom)

I Exist (15min)

Director

Afshin Khaledi
(Iran (islamic republic of))

In experiment… (10min)

Director

Elena Solodkova
(Russian Federation)

Ata (26min)

Director

Cagla Zencirci & Guillaume Giovanetti
(France)

Story of a Mattress (18min)

Director

Bui Kim Quy
(Viet Nam)

Keith Reynolds can't make it tonight (6min)

Director

Felix Massie
(United Kingdom)

The Tiny Fish (10min)

Director

Sergei Ryabov
(Russian Federation)

WHEN I BECOME SILENT (18min)

Director

Hyoe Yamamoto
(Japan)

The Bath Mermaid (10min)

Director

Emma Papaconstantinou
(New Zealand)

Stray Monster (20min)

Director

Ryotaro Kogushi
(Japan)

Secret Tunnel (22min)

Director

Xi Xueqing
(China)

The Smiling Dog (8min)

Director

Shohreh Jandaghian
(Germany)

Candy Viola (13min)

Director

Fabio Simonelli
(Italy)

FOG (8min)

Director

Emilio Ramos
(Spain)

Luca's Evangelium (20min)

Director

Johann Sachs
(Germany)

Deal (12min)

Director

Almudena Verdes
(Spain)

SAFETY ZONE (13min)

Director

Lukas Kokes
(Czech Republic)

Love Me or Leave Me Alone (14min)

Director

Duane Hopkins
(United Kingdom)

The Cycle (9min)

Director

Victor Garcia
(Spain)

Radioakcja (Live Action Radio) (27min)

Director

Tomasz Jurkiewicz
(Poland)

DUCK&GOOSE (28min)

Director

Baek Seung Hoon
(China)

Not Know Much of the World (6min)

Director

Tan Nuo, Guo Dawei
(China)

Terminus (8min)

Director

Trevor Cawood
(Canada)

PUSSYCAT (5min)

Director

Takena Nagao
(Japan)

The Life Size Zoetrope (6min)

Director

Mark Simon Hewis
(United Kingdom)

Natsu, Sora and Our Futures (10min)

Director

Yoshihide Ibata
(Japan)

La Paradoja de Arrow (The Arrow's Paradox) (5min)

Director

Jorge Caballero
(Colombia / Spain)

In The Neighbourhood Of The City (9min)

Director

Davor Medurean & Marko Me・trovi
(Croatia)

A Snowy Day (10min)

Director

Hossein Jehani
(Australia-Iraq)

maesmak (what is your name?) (20min)

Director

Georges Salameh
(Italy / Greece)

Before I Get Old (14min)

Director

Christopher Fata
(USA)

Exploding Buds (20min)

Director

Petra Schroder
(Germany)

Walk with her (16min)

Director

Yoshiki Uematsu
(Japan)

Planet Earth (4min)

Director

Vladimir Zhivitskiy
(Ukraine)

The Genie in a Tin of Ravioli (7min)

Director

Claude Barras
(Switzerland)

Bronze Statues * Love (7min)

Director

Jiangwei
(China)

La guerra (10min)

Director

Luiso Berdejo, Jorge C. Dorado
(Spain)

Life (14min)

Director

Kenji Hayasaki
(United States)

Orange Boy 'An inquiry' (5min)

Director

Hokwon Kim
(United States)

Baano (10min)

Director

Rajeev Ahuja
(India)

Torime (20min)

Director

Masayuki Nakazawa
(Japan)

Mechaniacs (13min)

Director

Kai Adam
(Spain / Germany)

The smallest cinema of the Universe (7min)

Director

Uta Arning
(Germany / Singapore)

Quadrilateral (16min)

Director

Jose-Carlos Ruiz
(Spain)

Bleach (11min)

Director

Alon Benari
(Israel)

Brother (12min)

Director

Galvin Scott Davis
(Australia)

FISH`n PILLS (20min)

Director

Tereza Tara
(Czech Republic)

Horn OK Please (9min)

Director

Joel Simon
(UK)

Chad Vader: Day Shift Manager (4min)

Director

Matt Sloan & Aaron Yonda
(United States)

Astronauts (8min)

Director

Matthew Walker
(United Kingdom)

Souvenir From Berlin (11min)

Director

Dubravka Radonjic - Bubainsky
(Germany)

memory (7min)

Director

Junichi Yamamoto
(Japan)

A Day Out (13min)

Director

jong-yoon Lee
(Korea, republic of)

MARWA (19min)

Director

IRAM P.BILAL
(United States)

Gemeinschaft (3min)

Director

Ozlem Akin
(Czech Republic)

DJENNEBA (3min)

Director

Jose Manuel Herraiz
(Spain)

SILENCIUM (10min)

Director

Davor Medurean & Marko Me・trovi
(Croatia)

Dear Beloved... (5min)

Director

Terence Chu
(United States)

Slavek the Shit (15min)

Director

Grimur Hakonarson
(Czech Republic, Iceland and Estonia)

Pepper (3min)

Director

Juan Ortelli
(Argentina)

OH! Pee Pee (19min)

Director

Makoto Yamaguchi
(Japan)

wa quan (Living with Shame) (25min)

Director

Huaqing Jin
(China)

Dogs (18min)

Director

Matthias Huser
(Switzerland)

Ulises (16min)

Director

Alejandro Martin Escudero
(Spain)

Innocence for Sale (26min)

Director

Chua Puay Hoe
(Singapore)

Tolerance (6min)

Director

Ivan Ramadan
(Bosnia and Herzegowina)

The Hole (19min)

Director

Carlos Ceacero
(Spain)

Play (12min)

Director

Muriel dAnsembourg
(United Kingdom)

In the Mossy Courtyard (16min)

Director

Vuong Minh Viet
(Viet Nam)

Please (15min)

Director

Tom Geens
(United Kingdom)

Man patik kas rita bus (I Like What's Gona Be Tomorrow) (15min)

Director

Renars Vimba
(Latvia / Germany)

Boli? (13min)

Director

Marko Cafnik
(Slovenia)

Nice day for a picnic (4min)

Director

Monica Gallab
(Belgium)

Jean Paul (8min)

Director

Francesco Uboldi
(Italy)

The Boss's Office (10min)

Director

David Munoz
(Spain)

Disappeared (8min)

Director

Aleksi Raij
(Australia)

Activated (14min)

Director

Gerald Gutschmidt
(United States)

A Day Like Any Other Days (8min)

Director

Grzegorz Korczak
(Poland)

Strong Spirits (20min)

Director

Eric Chin
(China)

Here I Lie (10min)

Director

Neil Bell & Marq Bailey
(Sweden)

Growing Up in Amman's Suburbia (8min)

Director

Hazim Bitar
(Palestine/Jordan)

Ohayo (20min)

Director

Shinya Okada
(Japan)

Red-Light District Graffiti (28min)

Director

Kasumi Hiraoka
(Japan)

Daybreak Garden (7min)

Director

Natsuki Ogino
(Japan)

Demon (11min)

Director

Irina Evteeva
(Russian Federation)

The Whistle (19min)

Director

Jung, Youngho
(Korea, republic of)

Julia (13min)

Director

Daniel Wirtberg
(Czech Republic and Sweden)

Once Upon a Time a King (10min)

Director

Massimiliano Mauceri
(Italy)

Forever and Always (Evig og Altid) (6min)

Director

Bo Dalum
(Denmark)

Fernando's First Snow (4min)

Director

Jared Katsiane
(United States)

Little Seal (19min)

Director

Bo Dalum
(Denmark)

Cold Noodles are Unpalatable (19min)

Director

Wang Lee
(China)

A Long-distance Call (12min)

Director

Joe Chang
(China / Canada)

Avatar (15min)

Director

Lluis Quilez
(Spain)

Responsibility (17min)

Director

Yeo Han Hwee
(United Kingdom)

NASIJA (11min)

Director

Guillermo Rios
(Spain)

Yankee Elegy (16min)

Director

Yoshito Honma
(Japan)

The Tell Tale Heart (9min)

Director

Ravl Garcia
(Spain, Luxembourg, USA)

Pretty Face (11min)

Director

Fintan Brady
(Ireland)

Cold Blood (7min)

Director

Amir Mehran
(Iran (islamic republic of))

Dreams (5min)

Director

Lin Zhiyun
(China)

Elegy of Wood (12min)

Director

Vaclav Kadrnka
(Czech Republic)

Fireworks (1min)

Director

Tetsuo Matsumoto
(Japan)

Egg, Chicken and where's Mr. Kelly? (13min)

Director

Tonny Trimarsanto
(Indonesia)

Berac kamena (The Stone Picker) (19min)

Director

Branko Istvancic
(Croatia (local name: Hrvatska))

Odile (10min)

Director

Didier Blasco
(France)

The Gospel of The Creole Pig (19min)

Director

Michelange Quay
(France)

Free Jolito (10min)

Director

Marcos Bucay
(Mexico)

HUMORESQUE (16min)

Director

Diana Deleanu
(Romania)

The Most Important (20min)

Director

Guillermo Rios
(Spain)

Djamel's Eyes (11min)

Director

David Casals-Roma
(Spain)

Ricardo, Obsolete Items (17min)

Director

Rico Brothers (Carmen & Carlos)
(Spain)

Our Daily Bread (11min)

Director

Martin Rosete
(Spain)

2 EYLUL / September The 2nd (20min)

Director

Emre Ergul
(Turkey)

Into the morning (12min)

Director

Nicholas Mockridge
(Denmark)

PLAY (22min)

Director

Tadao Shingaki
(Japan)

Mary's Diet (6min)

Director

Naomi Tsujimoto
(Japan)

On Earth as It Is in Heaven (21min)

Director

Hervé Demers
(Canada)

Pain of Separation (8min)

Director

U2M
(Japan)

Jun and Ema (18min)

Director

Takashi Nishihara
(Japan)

LOGO (17min)

Director

Tetsuya Takahasky
(United States)

Mikosh (13min)

Director

Sevada
(Armenia)

THE END (27min)

Director

Eduardo Chapero-Jackson
(Spain)

Bus Ride And Flowers In Her Hair (8min)

Director

Asaf Agranat
(United Kingdom)

Lost Paradise (9min)

Director

Oded Binnun/Mihal Brezis
(France / Israel)

Revolution (7min)

Director

Martin Rosete
(Spain)

Under (2min)

Director

Donal Foreman
(Ireland)

The Selfish Giant (17min)

Director

Tomoko Oshika
(Japan)

Camilla (20min)

Director

Yul Aronova
(Russian Federation)

Matisyahu (12min)

Director

David E. Baugnon
(USA)

Stray Passenger (20min)

Director

Claire Walka
(Germany)

Grow (12min)

Director

Um Hwa Young
(Korea, republic of)

Jade (15min)

Director

Daniel Elliott
(United Kingdom)

The Wedding (3min)

Director

Maciek Salamon
(Poland)

The Stranger (5min)

Director

Sangmok Ha
(UK, South Korea)

Just Doing It (4min)

Director

Yukihiro Shoda
(Japan)

Memories & Dreams (11min)

Director

Mark Inducil
(Australia)

End of Line (15min)

Director

Mario Cosentino
(Italy)

Hiyab (8min)

Director

XAVI SALA
(Spain)

Knife (11min)

Director

Zhang Xiaobo
(China)

Just Call Me Tobi B. (15min)

Director

Felix Stienz
(Germany)

The Burning Sun (20min)

Director

Wanly
(China)

Papers  (17min)

Director

Eliazar
(Spain)

The Intruder (10min)

Director

Daniel Wirtberg
(Sweden)

Modern Recording's Mushroom (20min)

Director

Yuuki Nakayama
(Japan)

Syötti (eng.Bait) (4min)

Director

Tomi Malkki aka Malakias
(Finland)

Broad Day (11min)

Director

Rajeev Ahuja
(India)

Akira's Hip Hop Shop (22min)

Director

Joe Doughrity
(United States)

Can & Slippers (2min)

Director

Khavn De La Cruz
(Philippines)

Paired Off (18min)

Director

Esmir Filho
(Brazil)

needle-ville (17min)

Director

Seung Chung
(United States)

GOLDEN HAT (10min)

Director

Dovile Sarutyte
(Lithuania)

Country Life (17min)

Director

Hossein Jehani
(Iraq)

The Legend of the Scarecrow (11min)

Director

Marco Besas
(Spain)

Crossroad (12min)

Director

Lionel Chok
(Singapore)

True Colours (11min)

Director

Barney Elliott
(United Kingdom)

REGARDS LIBRES/Free Views (11min)

Director

Romain Delange
(France)

4 1/4 (12min)

Director

Aundre Johnson
(United States)

The Memory of His Fist (20min)

Director

Kazuo Kono
(Japan)

Rosario  (14min)

Director

Juan Miguel del Castillo
(Spain)

DVD (17min)

Director

Ciro Altabas
(Spain)

Old Woman (17min)

Director

Lau Chee Nien
(Singapore)

Out of Time (12min)

Director

Blake Ritson, Dylan Ritson
(United Kingdom)

Waiting (8min)

Director

Vera Myakisheva
(Russian Federation)

La realidad (The reality) (10min)

Director

Andrés Lübbert
(Belgium)

John Wayne Hated Horses (10min)

Director

Andrew T. Betzer
(United States)

A Life of Errors (14min)

Director

Sheila and Nicholas Pye
(Canada)

ALL TOO HUMAN (6min)

Director

ENRIQUE CONDE GOMEZ
(Spain)

A Shift in Perception (16min)

Director

Dan Monceaux
(Australia)

The End (19min)

Director

Jose Luis Montesinos Bernabe
(Spain)

Panopticon (5min)

Director

Sten Rosendahl
(Sweden)

Shawls and Moustaches (11min)

Director

Jan-Eje Ferling
(Sweden)

The Body Against (17min)

Director

Eduardo Chapero-Jackson
(Spain)

SNEAKERS (9min)

Director

Heikki Slaen
(Finland)

HOLDING THE HAND OF THE RED QUEEN (20min)

Director

OMAR RABUNAL VARELA
(Spain)

BENDITO MACHINE I (5min)

Director

JOSSIE MALIS
(Spain)

Ersatz (13min)

Director

Alexander Adler
(Israel)

For the love of art (15min)

Director

Serguei Svoboda Verdaguer
(Cuba)

Cube (10min)

Director

Anastasia Lobkovski
(Finland)

Hogtown Blues (17min)

Director

Hugh Gibson
(Canada)

Central Dogma (8min)

Director

Matsuoka Takeshi
(Japan)

Bahar (16min)

Director

Farzaneh Farshad
(Iran (islamic republic of))

Alena's Strawberry Farm (15min)

Director

Xiao Xiao Sun
(United Kingdom)

Under construction (10min)

Director

Zhenchen Liu
(France / China)

20 OR 22 (20min)

Director

Conor McDermottroe
(Republic of Ireland)

Meat (14min)

Director

Slava Ross
(Russian Federation)

Birthday (16min)

Director

Andrzej Krol
(Germany)

"Matalon St." (4min)

Director

Alex Landsmann
(Israel)

The Highway M8 (20min)

Director

Nadejda Zaretskaya
(Russian Federation)

Hair Sapiens (8min)

Director

Tsuyoshi Nakakuki
(Japan)

Parts of a Horse (15min)

Director

Kerreen Ely-Harper
(Australia)

Bird Becomes Bird (5min)

Director

Lucy Lee
(United Kingdom)