Watch Locally, Think Globally

Comedy/Family

Panopticon

WATCH 1000K
DETAIL

Credit

Country Life (17min)

Director

Hossein Jehani
(Iraq)

Hinomaru Restaurant (20min)

Director

Kukai Morita
(Japan)

Abstinence Man and the Orgy of Death (11min)

Director

Chris Obal
(United States)

SAMBA (0min)

Director

Yuko Uema
(Japan)

DUCK&GOOSE (28min)

Director

Baek Seung Hoon
(China)

Natsu, Sora and Our Futures (10min)

Director

Yoshihide Ibata
(Japan)

Mr. KIM's Burning Night (17min)

Director

GONG Boo-seong
(Korea, republic of)

Ulises (16min)

Director

Alejandro Martin Escudero
(Spain)

Souvenir From Berlin (11min)

Director

Dubravka Radonjic - Bubainsky
(Germany)

Pepper (3min)

Director

Juan Ortelli
(Argentina)

The Owl and the Squirrel (2min)

Director

Nick Bachman
(United States)

Astronauts (8min)

Director

Matthew Walker
(United Kingdom)

The Boss's Office (10min)

Director

David Munoz
(Spain)

Chad Vader: Day Shift Manager (4min)

Director

Matt Sloan & Aaron Yonda
(United States)

The Highway M8 (20min)

Director

Nadejda Zaretskaya
(Russian Federation)

Just Doing It (4min)

Director

Yukihiro Shoda
(Japan)

THE PLEASURE WARS SPEARMAN (6min)

Director

Machida Keita
(Japan)

20 OR 22 (20min)

Director

Conor McDermottroe
(Republic of Ireland)

Junk Food Chain (4min)

Director

Pierre Drysdale
(Canada)

Kuchibeni (23min)

Director

Takuma Tanioka
(Japan)

Heavy Pockets (6min)

Director

Sarah Cox
(United Kingdom)

Luxor 22.145 (3min)

Director

Ger Ger
(Austria / Germany)

Here I Lie (10min)

Director

Neil Bell & Marq Bailey
(Sweden)

Free Jolito (10min)

Director

Marcos Bucay
(Mexico)

Akira's Hip Hop Shop (22min)

Director

Joe Doughrity
(United States)

The Sweaty Backs on a Cracking Land (15min)

Director

Mohammad Toha
(Indonesia)

wa quan (Living with Shame) (25min)

Director

Huaqing Jin
(China)

The Legend of the Scarecrow (11min)

Director

Marco Besas
(Spain)

My Dear Enemy (19min)

Director

Manussa Vorasingha
(Thailand)

Chambre 212(Room 212) (11min)

Director

Hadrien Soulez Lariviere
(France)

Bhai-bhai (19min)

Director

Olivier Klein
(France, Metropolitan)

PUSSYCAT (5min)

Director

Takena Nagao
(Japan)

Maestro (5min)

Director

Geza M. Toth
(Hungary)

OH! Pee Pee (19min)

Director

Makoto Yamaguchi
(Japan)

Many men and many women (29min)

Director

Tomas Weinreb
(Czech Republic)

Oxford Park (15min)

Director

Ian Lewis
(United Kingdom)

April Fool's death (20min)

Director

Bemon Jimmy
(France)

Shawls and Moustaches (11min)

Director

Jan-Eje Ferling
(Sweden)

Orange Boy 'An inquiry' (5min)

Director

Hokwon Kim
(United States)

Keppostelija (Bamboozled!!!) (3min)

Director

Simo Ruotsalainen
(Finland)

Play (12min)

Director

Muriel dAnsembourg
(United Kingdom)

Double Header (4min)

Director

Tom McCluskey
(United States)

Syötti (eng.Bait) (4min)

Director

Tomi Malkki aka Malakias
(Finland)

Bird Becomes Bird (5min)

Director

Lucy Lee
(United Kingdom)

SALE (2min)

Director

Yuji Mitsuhashi
(Japan)

PLAY BALL! (13min)

Director

Koba Akiyoshi
(Japan)

Revolution (7min)

Director

Martin Rosete
(Spain)

Free Inside (5min)

Director

Pete Hawkins
(United Kingdom)

John and Karen (3min)

Director

Matthew Walker
(United Kingdom)

The Selfish Giant (17min)

Director

Tomoko Oshika
(Japan)

Catch him! (18min)

Director

Boris Sima
(Slovakia (Slovak Republic))

DVD (17min)

Director

Ciro Altabas
(Spain)

Modern Recording's Mushroom (20min)

Director

Yuuki Nakayama
(Japan)

onnazuri: or Men, Women, and Capitalism (6min)

Director

Yusuke Mruakami
(USA)

Dangerous Animal (9min)

Director

Thomas Frick
(Germany)

Nice day for a picnic (4min)

Director

Monica Gallab
(Belgium)

Caution, the Doors Are Opening! (5min)

Director

Anastasia Zhuravleva
(Russia)

Pain of Separation (8min)

Director

U2M
(Japan)

Toy (4min)

Director

Kazuya Murayama
(USA)

Lemonade Stand-Off (7min)

Director

Michelle Douglas
(Canada)

SWAT (5min)

Director

Masato Riesser
(United Kingdom)

Cheap Seats (14min)

Director

Phillip Donnekkin
(Australia)

A shedding in one Summer Day (9min)

Director

Masahide Honda
(Japan)

REGARDS LIBRES/Free Views (11min)

Director

Romain Delange
(France)

Midnight Matinee (9min)

Director

J. Scott Portingale
(Canada)

Waiting (8min)

Director

Vera Myakisheva
(Russian Federation)

Just Call Me Tobi B. (15min)

Director

Felix Stienz
(Germany)

DUEL ARROUND A LOLLIPOP (6min)

Director

Vicente Navarro
(Spain)

Death by Scrabble (5min)

Director

Katie Steed
(United Kingdom)

Into the morning (12min)

Director

Nicholas Mockridge
(Denmark)

English Lessons (19min)

Director

CHRZU, R. Neittaanmäki, L. Järvenpää, L. Rapeli, S. Wahl, T. Juutilainen, N. Suominen, S. Kukkon
(Finland)

The smallest cinema of the Universe (7min)

Director

Uta Arning
(Germany / Singapore)

The End (19min)

Director

Jose Luis Montesinos Bernabe
(Spain)

Stamp inspection factory (5min)

Director

Masashi Matsuoka
(Japan)

EL VESTIDO (17min)

Director

Evelyne Pegot-Ogier
(Peru)

PIANO PIANO (13min)

Director

Laura Casaponsa
(Spain)

Fireworks (1min)

Director

Tetsuo Matsumoto
(Japan)

The Genie in a Tin of Ravioli (7min)

Director

Claude Barras
(Switzerland)

Out of Time (12min)

Director

Blake Ritson, Dylan Ritson
(United Kingdom)

Double Talk (5min)

Director

Julien Ezri
(Switzerland)

Hair Sapiens (8min)

Director

Tsuyoshi Nakakuki
(Japan)

ROBOTA (10min)

Director

Marc Beurteaux
(Canada)

Cube (10min)

Director

Anastasia Lobkovski
(Finland)

Activated (14min)

Director

Gerald Gutschmidt
(United States)

Julia (13min)

Director

Daniel Wirtberg
(Czech Republic and Sweden)

The Wedding (3min)

Director

Maciek Salamon
(Poland)

BoNES (4min)

Director

Shinsaku Hidaka
(Japan)

Perkele (18min)

Director

Arto Tuohimaa
(Finland)

Pi-co chan (10min)

Director

Koji Eko
(Japan)

Men from Older Space (13min)

Director

Yann Chayia
(France)

Manual Vending Machine (7min)

Director

Hideki Okita
(Japan)

Oh! Tannenbaum! (3min)

Director

Michaël Lalancette
(Canada)

Eramos Pocos (16min)

Director

KOLDO ALMANDOZ
(Spain)

The new washing machine (7min)

Director

Winfried Bellmann
(Germany)

The Spirit Child (8min)

Director

Elinor Geller
(United Kingdom)

Arafat & I (15min)

Director

Mahdi Fleifel
(Denmark / United Kingdom)

Ouch! (9min)

Director

Ken Wardrop
(Ireland)

Slavek the Shit (15min)

Director

Grimur Hakonarson
(Czech Republic, Iceland and Estonia)

SNEAKERS (9min)

Director

Heikki Slaen
(Finland)

How My Next Door Neighbour Discovored Life on Mars (10min)

Director

Austin Andrews
(Australia)

The Girl in Red Sarong (13min)

Director

Jeremy Sing
(Singapore)

Horn OK Please (9min)

Director

Joel Simon
(UK)

GOLDEN HAT (10min)

Director

Dovile Sarutyte
(Lithuania)

Our Daily Bread (11min)

Director

Martin Rosete
(Spain)

THE TRIP (17min)

Director

JAMES GAYO
(Uganda)

Radioakcja (Live Action Radio) (27min)

Director

Tomasz Jurkiewicz
(Poland)

BENDITO MACHINE I (5min)

Director

JOSSIE MALIS
(Spain)

Crazy Clay Wrestling (7min)

Director

Takena Nagao
(Japan)

Yankee Elegy (16min)

Director

Yoshito Honma
(Japan)

Bus Ride And Flowers In Her Hair (8min)

Director

Asaf Agranat
(United Kingdom)

LA PARABOLICA (12min)

Director

XAVI SALA
(Spain)

La Paradoja de Arrow (The Arrow's Paradox) (5min)

Director

Jorge Caballero
(Colombia / Spain)

The step (25min)

Director

jojo
(China)

MARWA (19min)

Director

IRAM P.BILAL
(United States)

Little Red Jiving Hood (11min)

Director

Ben Hillman
(United States)

QUE ME TAPES, COÑO (COVER ME, FUCK) (3min)

Director

Antonio Muñoz De Mesa
(Spain)

John Wayne Hated Horses (10min)

Director

Andrew T. Betzer
(United States)

Stray Monster (20min)

Director

Ryotaro Kogushi
(Japan)

Tale of Carpet Flowers (20min)

Director

Noureddin Zarrinkelk
(Iran)

Me, My Swami and I (10min)

Director

Graham Higgins
(United Kingdom)