Watch Locally, Think Globally

Animation

Stamp inspection factory

WATCH 1000K
DETAIL

Credit

Don't let it all unravel (2min)

Director

Sarah Cox
(United Kingdom)

Maestro (5min)

Director

Geza M. Toth
(Hungary)

Tolerance (6min)

Director

Ivan Ramadan
(Bosnia and Herzegowina)

Fireworks (1min)

Director

Tetsuo Matsumoto
(Japan)

The Stranger (5min)

Director

Sangmok Ha
(UK, South Korea)

Syötti (eng.Bait) (4min)

Director

Tomi Malkki aka Malakias
(Finland)

Astronauts (8min)

Director

Matthew Walker
(United Kingdom)

Daybreak Garden (7min)

Director

Natsuki Ogino
(Japan)

The Scene of Bar (6min)

Director

Katsushi Yanaghida
(Japan)

FEAST (3min)

Director

Jihyun Ahn / Adel Kerpely
(United States)

The new washing machine (7min)

Director

Winfried Bellmann
(Germany)

Bird Becomes Bird (5min)

Director

Lucy Lee
(United Kingdom)

breakdown (4min)

Director

Noriaki Shinoyama
(Japan)

Demon (11min)

Director

Irina Evteeva
(Russian Federation)

The Owl and the Squirrel (2min)

Director

Nick Bachman
(United States)

English Lessons (19min)

Director

CHRZU, R. Neittaanmäki, L. Järvenpää, L. Rapeli, S. Wahl, T. Juutilainen, N. Suominen, S. Kukkon
(Finland)

memory (7min)

Director

Junichi Yamamoto
(Japan)

Swimming Moon (4min)

Director

Nahomi Maki
(United States)

BENDITO MACHINE I (5min)

Director

JOSSIE MALIS
(Spain)

Small & Deep, Love Stories (6min)

Director

Hsin-Ping Pan
(Taiwan)

Horn OK Please (9min)

Director

Joel Simon
(UK)

The Tiny Fish (10min)

Director

Sergei Ryabov
(Russian Federation)

John and Karen (3min)

Director

Matthew Walker
(United Kingdom)

Kael the Ghost Story (7min)

Director

Norihito Iki
(Japan)

The Chamber (5min)

Director

Yu Seock-hyun
(Korea, republic of)

Das Ende (9min)

Director

Anton Galin
(Russian Federation)

Ice Floe (7min)

Director

Cedric louis and Claude Barras
(Switzerland)

SALE (2min)

Director

Yuji Mitsuhashi
(Japan)

The Awakening of Consciousness (9min)

Director

Dani Ruiz and Santi Hurtado
(Spain)

The Tell Tale Heart (9min)

Director

Ravl Garcia
(Spain, Luxembourg, USA)

Holly and Byron (13min)

Director

Patrick Owen Wilson
(Australia)

Revolving Door (17min)

Director

Alexandra and David Beesley
(Australia)

Birds (4min)

Director

Toshiaki Hanzaki
(Japan)

Junk Food Chain (4min)

Director

Pierre Drysdale
(Canada)

Caution, the Doors Are Opening! (5min)

Director

Anastasia Zhuravleva
(Russia)

Nice day for a picnic (4min)

Director

Monica Gallab
(Belgium)

WOFL 2106 (3min)

Director

David OReilly
(United Kingdom)

HYAKKI (7min)

Director

Seiichiro Oomori
(Japan)

The Selfish Giant (17min)

Director

Tomoko Oshika
(Japan)

The Spirit Child (8min)

Director

Elinor Geller
(United Kingdom)

ROBOTA (10min)

Director

Marc Beurteaux
(Canada)

Arachnotelephonophobia (4min)

Director

Matt Burn
(United Kingdom)

The Genie in a Tin of Ravioli (7min)

Director

Claude Barras
(Switzerland)

phonograms. (4min)

Director

Seiichi Sega
(Japan)

Bus Ride And Flowers In Her Hair (8min)

Director

Asaf Agranat
(United Kingdom)

Waiting (8min)

Director

Vera Myakisheva
(Russian Federation)

Sailors, Dogs (7min)

Director

Joana Toste
(Portugal)

Crazy Clay Wrestling (7min)

Director

Takena Nagao
(Japan)

Heavy Pockets (6min)

Director

Sarah Cox
(United Kingdom)

A Stay (10min)

Director

Catherine Buffat /Jean-Luc Greco
(France)

Midnight Matinee (9min)

Director

J. Scott Portingale
(Canada)

Gemeinschaft (3min)

Director

Ozlem Akin
(Czech Republic)

In The Neighbourhood Of The City (9min)

Director

Davor Medurean & Marko Me・trovi
(Croatia)

SILENCIUM (10min)

Director

Davor Medurean & Marko Me・trovi
(Croatia)

Money (13min)

Director

Anastasia Zhouravleva
(Russian Federation)

Pain of Separation (8min)

Director

U2M
(Japan)

The Telegraph Pole Mother (10min)

Director

Yusuke Sakamoto
(Japan)

PUSSYCAT (5min)

Director

Takena Nagao
(Japan)

Dimensional Escape (8min)

Director

Yuichiro Saeki
(Japan)

Love (5min)

Director

Takuma Aomatsu
(Japan)

Pepper (3min)

Director

Juan Ortelli
(Argentina)

Orange Boy 'An inquiry' (5min)

Director

Hokwon Kim
(United States)

Keppostelija (Bamboozled!!!) (3min)

Director

Simo Ruotsalainen
(Finland)

FOG (8min)

Director

Emilio Ramos
(Spain)

Natsu, Sora and Our Futures (10min)

Director

Yoshihide Ibata
(Japan)

THE PLEASURE WARS SPEARMAN (6min)

Director

Machida Keita
(Japan)

Dj Vu (5min)

Director

Pieter Van Houte
(Spain/Bellglium)

A Long-distance Call (12min)

Director

Joe Chang
(China / Canada)

The Pond (6min)

Director

Huang Ying
(China)

Keith Reynolds can't make it tonight (6min)

Director

Felix Massie
(United Kingdom)

Mary's Diet (6min)

Director

Naomi Tsujimoto
(Japan)

around (3min)

Director

Ryu Kato
(Japan)

onnazuri: or Men, Women, and Capitalism (6min)

Director

Yusuke Mruakami
(USA)

KOUGAN (11min)

Director

Sharaku (Wataru Kuroishi)
(Japan)

The Legend of the Scarecrow (11min)

Director

Marco Besas
(Spain)

Not Know Much of the World (6min)

Director

Tan Nuo, Guo Dawei
(China)

Death by Scrabble (5min)

Director

Katie Steed
(United Kingdom)

Rafter -Juicy- music video by Dax Norman (3min)

Director

Dax Norman
(United States)

Ministry Messiah (3min)

Director

Gints Apsits
(Latvia)

SASAMI (7min)

Director

Akinori Okada & Junpei Kagawa
(Japan)

Break Time (5min)

Director

Motomura Hideyuki
(Japan)

BoNES (4min)

Director

Shinsaku Hidaka
(Japan)

Tale of Carpet Flowers (20min)

Director

Noureddin Zarrinkelk
(Iran)

EVE`S FRUIT OR QUITE FAST EVOLUTION (2min)

Director

Kaoru Ishida
(Czech Republic / Japan)

Rebirthday (6min)

Director

Hayashi Kaori
(Japan)

Broken Wire (8min)

Director

Juan Carlos Mostaza
(Spain)

Catch him! (18min)

Director

Boris Sima
(Slovakia (Slovak Republic))